Neden Alüminyum Alaşımlı Jant Tercih Edilmeli ?

1 1.150

 

Alüminyum alaşımlı jant çelik janta göre üretim teknikleri açısında farklı olup ağırlık, yakıt performansı, sürüş konforu ve estetik açıdan birçok avantaj sağlamaktadır. Halk arasında alüminyum alaşımlı jantlar çelik jant olarak da bilinmektedir. Bu yanlış bir bilgidir. Çelik jantlar gerçekte sacdan imal edilip üzerinde plastik kapak ile satılmaktadır.

Alüminyum özelliği gereği lastik ve fren sistemine oluşan ısıyı hızlı transfer ederek lastik ve balataların ömrünü uzatır ve fren mesafesinde iyileşme sağlar. Alüminyum alaşım jantlar aynı zamanda hafifliği sayesinde aracın sürüş dinamiğini iyileştirir ve hareket kabiliyetini arttırır. Çelik jantlar üzerinde plastik kapak ile satıldığından yollardan gelebilecek bir darbe sonucu kırılma yada yerinden çıkma riskini barındırır. Yüksek balans tutma kabiliyetine sahip alüminyum alaşımlı jantlar sürüş güvenliğinizi de sağlamaktadır.

Kolay şekil verilebilme özelliği sayesinde yüzlerce jant modelleri farklı renk seçenekleri ile kullanıcılarının beğenisine sunulmaktadır. 13 inç ölçüsünden başlayıp 20 inç ölçülerine kadar üretilebilen alüminyum jantlar ET, PCD, bijon sayısı ve bijon aralığı gibi ölçülere göre farklılıklar göstermektedir. Otomobil üreticileri aracın büyüklüğüne, ağırlığına ve motor gücüne göre farklı ölçülerde jantlar tercih etmektedirler. Jant üreticileri de modellerini üretirken marka ve modellerin ölçülerini göz önüne alırlar.

Jant seçimi yapmadan önce aracınızın ET, PCD, bijon sayısı ve bijon aralık ölçülerini bilmek gerekiyor. Bu ölçüler aracının el kitapçığında yer almaktadır. Bu bilgilere aynı zamanda jant üreticileri tarafından bir araya toplanarak oluşturulan konfigüratör sayfaları ile doğru jant seçimi yapmayı kolay hale getirebiliyor. Carre Jant tarafından özel olarak hazırlanan jant deneme sayfası araç sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını kolay ve hızlı bir şekilde karşılayabiliyor.

jant-dene