Alüminyum Jant Üretim Süreçleri

1 2.633

Bazı araçlarda fabrika çıkışı, bazı araçlara ise sonradan takılan alüminyum alaşımlı jantlar son kullanıya ulaşmadan önce hangi aşamalardan ve süreçlerden geçiyor ?

Otomobil marka ve modellerine göre farklı ölçü ve çaplarda üretilen jantlar tasarımdan aşamasından başlayıp pakete girene kadar geçen süreçleri bir araya topladık.

Ürün Tasarım ve Simülasyon

Yoluna tasarım aşamasında başlayan alüminyum jant Solidworks programında 3 boyutlu çizimlerinin ardından aynı program üzerinde bazı testlere tabi tutulmaktadır. Testlerden başarı ile geçen jant modelleri bir sonraki süreç olan kalıplama ve kalıp üretimine geçilmektedir.

simulasyon

Kalıplama ve Kalıp Üretimi

Jant üretiminde kalıp kalitesi önemli rol oynamaktadır. Ürünün kalitesine ve dayanıklılığına direk etki sağlamaktadır. Kalıp üretimi CAD- CAM yazılımları ile entegre CNC makinelerinde yetkin ve tecrübeleri ekipler tarafından yapılmaktadır. Hazırlanan kalıplar bir sonraki süreç olan döküm işlemine geçilmektedir.

kaliplama

Jant Döküm

Alüminyum jantlar son teknolojiye sahip bilgisayar kontrollü alçak basınçlı döküm makineleri ile gerçekleşmektedir. Kazanlarda eritilen alüminyum, potalar aracılığıla döküm makinalara taşınmasının ardında kalıplara dökülerek soğuma işleminin ardından X-Ray, Spektral Analiz ve göz kontrolünden geçirilmektedir.

dokum

Jant İşleme

Dökümü gerçekleşen yarı mamül jantlar, üzerindeki çapak ve talaşlarından arındırılmasının ardından araç üretici standartlarına göre göbek ve bijon delikleri delme işlemine tabi tutulurlar. CNC makinelerde işlenen jantlar, ölçü kontrol (mastar ölçümü), tubeless sızdırmazlık testi, balans salgı kontrolü ve göz kontrolünden geçirilmektedir.

isleme

Yüzey Kaplama – Boyama

Üretimin son aşamasında, bir dizi işlemden geçmiş jantların yüzey temizliğinin sağlanması, boya tutuculuğunun artırılması ve boya öncesi hazırlığı için her jant banyo aşamasından geçirilir. Banyodan çıkan jantlar, boya uygulamasına göre toz boya ve yaş boya hattından geçirilerek son halini alır. 10 farklı boya/kaplama çeşidine göre üretim yaptılan boyahanede, en yüksek kaliteyi elde edebilmek adına özel havalandırma sistemli boya kabinleri kullanılmaktadır.

boya

Görsel Kaynak: Kare Metal Form San.Tic.Ltd.Şti Çerkezköy üretim tesisleri