Araç Finansmanı mı Banka Kredisi mi ?

1 1.162

Carre Wheels olarak yıllardır otomobil sektöründe satış sonrası özel üretim jant imalatı yapmaktayız. Piyasayı çok yakından takip ettiğimiz için hem dünya genelinde hem de Türkiye otomobil trendinin yükselişte olduğunu görüyoruz. Özellikle son yıllarda trafikteki araç yaşı oldukça düştü. Yeni nesil elektrikli otomobiller ise önümüzdeki birkaç yıl içerisinde trafikte kat ve kat artmaya başlayacak. Otomobil teknolojisi her ne kadar üst seviyelere çıksa da ülkemizde ötv/kdv oranlarının yüksek olmasından dolayı otomobil fiyatları dudak uçurtan seviyelerde dolaşıyor. Özellikle sıfır veya 2. El otomobil alımlarında akıllara gelen ilk kaynak banka kredisi yada araç finansmanı geliyor.

araç finansmanı

Araç Finansmanı Nedir ?

Banka kredileri yıllardır hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Ev, otomobil, beyaz eşya, makine teçhizatı veya diğer ihtiyaçlar gibi hemen her konuda başvurduğumuz ilk yer banka kredileri oluyor. Fakat banka kredilerinin geri ödemelerinde faiz üzerinden olduğu için kredi çekenleri zorlamaktadır.

Son yıllarda katılım bankacılığının yaygınlaşması ile faiz sistemini ortadan kaldıran bir finansal kaynak yönetimi hayatımıza girdi. Katılım bankaları faiz getirisi olmadan her türlü bankacılık işlemini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modeli olarak kullanılmaktadır.

Araç finansmanı ile nakit ihtiyacınıza gerek duymadan hayalinizdeki araca kolay bir şekilde sahip olabiliyorsunuz.

Araç Finansmanı ile Araç Kredi Arasındaki Fark Nedir ?

Bir katılım bankası aracılığı ile araç sahibi olmak istediğinizde öncelikli olarak katılım bankası aracı sizin adınıza satın alarak size vadeli olarak satışını yapar. Aracın finansmanı ise katılım bankasına fon birimi yapan kişilerin parasından karşılanır. Ardından sizin geri ödeyeceğiniz taksit tutarlarının kar payları hesaplanır ve sizin ödediniz tutarın kar payı fon sahiplerine geri dağıtılır.

Banka kredisinde ise bankadan parayı nakit olarak bankadan çekerek aracı alacağınız kişi yada kuruma ödersiniz. Ardından her ay oranı önceden belirlenmiş faiz tutarları ile birlikte taksitler bankaya ödenir. Ödeme şekli taksitlerde ana para ve faiz tutarları olarak ayrı gerçekleşir.

araç finansmanı

Banka kredilerinden kazanılan faiz tutarları bankaya para yatıranlara müşterilere değil kurumun kendisine kalır. Sadece müşteri vadeli hesabına para yatırdığında vade karşılında faiz getirisi alabilir ve burada yine önceden belirlenmiş tutarlar geçerli olur. Katılım bankasında önceden kar veya zarar edeceği taahhüt edilmez.

Araç finansmanı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.