2016 Yeni Audi S8 Plus Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

0 793

Audi’nin amiral gemisi audi s8, en güçlü versiyonu olan s8 plus ile ülkemizde satışa sunuldu. Audi’nin üretmiş olduğu en hızlı lüks sedan ünvanına sahip Audi s8 Plus modelini yakından tanıyalım.

F segmentinin en gözde modellerinden birisi olan audi a8 üzerine temellendirilen s8 plus, 5147 mm uzunluğu ve 1949 mm genişliği ile oldukça iri araç olduğunu boyutsal olarak da gösteriyor. Alman mühendisliğinin en özel parçalarından birisi olan bu otomobilin kaputu altında 4.0 litrelik sekiz silindirli ve V konumlu büyük bir motor yer alıyor. Yeni S8 modelinde de kullanılan çift turbo beslemeli bu benzinli motor, yeni audi s8 plus için daha fazla güç üretiyor. 605 beygir 700 nm tork güç üreten bu otomobil, performans verileri ile de kendine hayran bırakıyor. Gaz pedalına bastığınız an 3.8 saniye içerisinde 0’dan 100 km/s hıza ulaşan bu otomobil, süper spor otomobillerin dışında boyun eğecek spor araç tanımıyor. Elektronik olarak sınırlandırılmış maksimum hızı 250 km/s olsa da audi dinamik paketle satın alındığı zaman 305 km/s sürate kadar ulaşabiliyor. Üstelik bunu 2065 kilogram gibi ağır kasasına rağmen gerçekleştiriyor. Tabi bu kadar güçlü ve ağır lüks otomobilin yakıt tüketimi de ona göre fazla olacağını düşünüyorsunuz. Fakat durum hiçte öyle değil. Audi tarafından açıklanan verilere göre yeni s8 plus, 100 kilometrede ortalama 10 litre yakıt tüketiyor. V8 motor için bu oldukça düşük değer olduğunun altını çizelim.

yeni-audi-s8-plus-2

Yeni s8 plus hızlı olduğu kadar yaşam alanıyla da kullanıcısına ve diğer üyelerine geniş yaşam alanı sunuyor. Bu otomobil lüks sedan sınıfta yer aldığı için iç mekanı oldukça geniş tutulmuş. Özellikle arka alan patronları ağırlayacak kadar büyük alan sunuyor. Fakat bunu alıp da şoförüne verecek çok az kullanıcı çıkacağını düşünüyorum. V8’in kükremelerini direksiyon başına yaşamak apayrı zevk olsa gerek. İç mekanda kaldığımız yerden devam edelim. Bu araç 520 litre bagaj alanına sahip. Evet, f segmenti standartlarına göre düşük olabilir ama bu otomobili alacak kişilerin yüklemelerini fazlasıyla karşılayacaktır.

Yeni audi s8 plus özellikleri ile devam edelim. 13 farklı kaporta rengi ile kullanıcı tercihine sunulan bu otomobil de 21 inçlik 4 farklı jant seçeneği sunuluyor ve bu jantlara 275/ 35 R21 ebatındaki lastikler eşlik ediyor. Audi’nin yeni nesil led matrix led far sistemi de s8 plus’ın emrine sunulmuş. Böylece aracın yolun her detayını daha iyi görmesi sağlanıyor. Konfor özelliklerine bakacak olursak audi s8 plus için sunulan sportif görünüme sahip deri koltuklar öne çıkıyor. Araç içinde kullanılan malzeme kalitesini 9 farklı deri döşeme seçeneği ile çeşitlendiren audi, istenildiği taktirde müşteri tercihine göre kişiselleştirilebilen döşeme opsiyonu da sunuluyor. Eğlenceyi de en üst seviyede tutan Almanlar, bu otomobil için bose müzik sistemini standart olarak sunuyor. Bunun yanı sıra opsiyon listesinde Bang & Olufsen ses sistemi de yer alıyor. Audi’nin en üstün donanım özelliklerine sahip bu otomobili birde rakipleri ile kıyaslayalım.

yeni-audi-s8-plus-3

Bilinen en ciddi rakiplerden birisi Mercedes s65 amg ile başlayalım. S65’in kalbinde 6.0 litre V12 gibi devasa motor yer alıyor. Üstelik çift turbo beslemeli olarak üretilmiş. 630 beygir 1000 nm tork gibi ciddi güce sahip bu otomobil, sadece buraya aktardığım bilgilerle s8 plus‘a göre hızlı olduğunu düşündürebilir. Fakat durum hiçte öyle değil. Aracın 0-100 km/s hızlanması 4.3 saniye ve maksimum hızı ise 300 km/s. Bu değerler audi s8 plus modelinin gerisinde kalması anlamına geliyor. Mercedes bu konuda pek yanına yaklaşamadı ama birde yeni nesil bmw m760li xdrive modeline bakalım. Bu araç henüz yollara çıkmadı ama sahip olduğu özellikler gayet etkileyici görünüyor. 6.6 litre V12 çift turbo benzinli motoru ile 600 beygir 800 nm tork güç üreten bmw, 0-100 aralığını 3.9 saniye de tamamlıyor ama bu da s8 plus modelini alt edecek kadar iyi değil ve Audi’nin henüz kasa yenilemediğini de belirtmek lazım.
Ülkemizde 1.159.482 TL’den satışa sunulan bu aracın Avrupalı rakipleri arasında bileğini bükecek otomobil yok gibi duruyor. Genel hatlarıyla yeni audi s8 plus’ı aktardık. Otomobili, fotoğraf galerisi ile  daha yakından tanıyalım.