BMW X1 2016 Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

0 1.185

BMW, crossover suv sınıfındaki temsilcisi BMW X1’in ikinci jenerasyonunu ülkemiz yollarına çıkardı. 2009 yılında lüks kompakt crossover sınıfına E84 kodlu kasa ile giriş yapan bmw x1, başta Almanya olmak üzere dünyanın birçok noktasında yer alan fabrikasında üretilen en küçük bmw suv modeli, geçtiğimiz yıl F48 kasa ile geçen sene tanıtılmıştı. Şimdi ise Türkiye kullanıcısına sunuldu. 2016 yeni kasa bmw x1 modelini bütün detayları ile yakından tanıyalım.

Ülkemize xline, sportline ve m sport paket ile satışa sunulan yeni bmw x1, bir benzinli iki dizel motor ile alınabiliyor. Önce donanım paketleri ile başlayalım. BMW X1 xline donanım paketinde farklı modelde 18 inçlik jant seçenekleri, arka park sensörü, deri direksiyon simidi, turuncu veya beyaz renkteki ortam ambiyansı, çift bölgeli otomatik klima,adaptif hız sabiltleme sistemi, bmw logolu kapı eşikleri, farklı seçeneklerde kumaş ve deri koltuklar yer alıyor. Bir üst donanım olan sportline seçeneğinde ise xline seçeneğinden farklı olarak çift kollu 18 inç jantlar, bu modele özel sportif detaylar yer alıyor. Eğer M Sport Paket ile almak isterseniz bu sefer M sport’a özel renkler ilk sırada önünüze çıkıyor. 19 inç jantlar, aerodinamik tampon yapısı, alcantara-kumaş spor koltuklar sunulurken, belirli bölgelerde M logolarına aracın içinde ve dışında yeri veriliyor. BMW ailesinin özgürlüğe kapılarını açtığı en küçük üyesi olan bmw x1 de sunulan özellikler de bir o kadar dikkat çekiyor. Mesela ileri rota asistanı adlı bir donanımı var. Navigasyon sistemi ile adapte çalışan bu uygulama, yol güzergahınızdaki hız sınırlarını, virajlar, dönüşler, çıkışlar ve birçok trafik yönergelerini algılayıp size adeta co-pilotluk yapar. Yine 2016 bmw x1’de sunulan eco pro rota özelliği ile navigasyondan aldığı trafik bilgilerini analiz ederek düşük yakıt tüketimi için en mantıklı rotayı sizin için çizer ve %5’e varan yakıt tüketimi gerçekleştirmenizi sağlıyor. 8.8 inçlik multimedya ekranı üzerinden iDrive alt yapısını kullanıcısının hizmetine sunan BMW X1, aracın tepeden tırnağa birçok kontrollerii bu ekran üzerinden yapmasını sağlıyor. Sürüş asistanları, geri görüş kamerası, park asistanı ve birçok araç görevsel işlemiş buradan gerçekleştiriliyor.

bmw-x1

2016 yeni kasa bmw x1 teknik özellikleri ile devam edelim. Araç ülkemize benzinli versiyonu sdrive 18i, dizel seçenekleri sdrive 16d ve xdrive 20d ile geldi. Sdrive 18i seçeneği ile başlayalım. BMW’nin son zamanlarda öne çıkan 1.5 litrelik 3 silindirli turbo benzinli motoru yeni x1’de kullanılmış. 136 beygir 220 nm tork güç sunan araç, 9.7 saniyede 0-100 km/s aralığını tamamlıyor ve maksimum 200 km/s hıza ulaşıyor. Üstelik bunu yaparken de ortalama 5.4 litre yakıt tüketimi gerçekleştiriyor.  Tercihinizi dizelden yana kullanmak isterseniz o zaman da en baz modeli sdrive 16d sizi karşılıyor. Burada da 1.5 litrelik 3 silindirli motora yer veren Alman firma, bu küçük motordan 116 beygir 270 nm tork güç almış. Serinin en hantal motoru diyebileceğimiz sdrive 16d, 0-100 hızlanmasını 11.1 saniyede tamamlıyor ve 188 km/s hız yapabiliyor. Evet yavaş kalıyor ama ortalama 4.0 litrelik yakıt tüketimi ile de cebinizi koruyor. Size de bol bol gezmesi kalıyor. Olur da bunlar yetmez ve performanslı bmw x1 isterseniz o zaman da xdrive 20d sunuluyor. 2.0 litrelik bu turbo dizel motor, 190 beygir 400 nm tork güç sunuyor. Bu sayede 7.6 saniye gibi kısa sürede bu araçla 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor, maksimum  olarak ise 219 km/s hıza çıkabiliyorsunuz. Üstelik bu kadar performanslı motora rağmen 4.9 litre gibi oldukça düşük yakıt tüketimi ile de seyredebiliyorsunuz. Bu verileri görünce insanın dizele imrenesi geliyor. BMW’de bu konuda rakiplerine göre işini daha iyi yapan firmalardan birisi olmayı başarıyor. Tamamen müşteri odaklı araç geliştirmeleri yapan BMW, son yıllarda otomobil kullanıcılarının küçük suv modellerine olan ilgisinin artmasını iyi analiz ederek bu kendi bünyesinde en makul fiyata sizleri BMW ailesine katmak istiyor.

Son olarak yeni kasa bmw x1 Türkiye fiyatına bakıp görsellere geçelim. sDrive16d modelini 151.364 TL’den satışa sunan BMW, benzinli versiyonu için 156.200 TL talep ediyor. Türkiye pazarında yer alan tek dört çekerli bmw x1 olan xDrive20d modelinin fiyatı ise 229.931 TL olarak belirlenmiş. Bütün yönleri ile yeni nesil bmw x1 Türkiye detaylarını anlattık. Fotoğraf galerimize göz atabilirsiniz.