Çelik Jant ve Alüminyum Jant Farkı

1 6.485

Alüminyum alaşımlı jantlar çelik jantlara göre kolay işlenebilen, ciddi performans, yakıt tasarrufu, kalite ve sürüş deneyimi sağlamaktadır. Kolay işlenebilir olmasından dolayı istenilen şekillerde jantlar üretebilmek ve bunları farklı renklerde müşterilere sunabilmek alüminyum alaşımları jantları popüler hale getirdi. Gerçek uygulamada çelik jant üzerinde plastik kapak ile satılmaktadır ve kullanım ömrü düşüktür. Aynı zamanda araca sadece görsellik katar. Her hangi bir performans sağlamaz.

çelik jant

Alüminyun jant çelik janta göre daha hafiftir. Hafif olduğundan araç dengesi ve direksiyon hakimiyeti daha iyi sağlanır. Alüminyum yapısı gereği lastik ve frenlerde oluşan ısıyı hızlı bir şekilde trasfer eder. Çelik jantlara göre paslanmayan alüminyum jantlar yüksek balans tutma kabiliyetine sahip olduğundan sürüş konforu ve güvenliğini arttırır.

Otomobil piyasasında bilinen bir yanılgı ise alüminyum alaşımlı jantların çelik jant olarak adlandırılmasıdır. Çelik jantlar gerçekte üzerinde plastik kapaklar ile satılan sac jantlardır. Fakat bazı zamanlarda alüminyum alaşımlı jantların satışında dahi çelik jant ifadeleri yer almaktadır.

Bazı araç sahipleri alüminyum alaşımlı jantlar ile çelik (sac) jantların performans ve yakıt tüketimi konusunda hiç bir farkı olmadığından bahsetmektedir. Fakat bu da bilinen bir yanılgır. Alüminyum alaşımlı jantların lastik ve frenlerde oluşan ısıyı hızlı transfer etmesi, hafifliği araç performansına artı sağladığı testlerle kanıtlanmıştır. Otomobil üreticileri yüksek performans sağlayan araçların hepsinde yüksek inç boyutlarına sahip alüminyum alaşımlı jantları tercih etmektedir. Sac jantları düşük performanslı araçlarda fiyat düşürmek amacıyla kullanmaktadırlar.

Eğer aracınız üzerinde hazır gelen sac jantları yüksek performans ve yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla değiştirmek isterseniz onlarca model ve renk seçenekleriyle her zevke ve araca uygun jant modelleri için carre.com.tr adresini ziyaret edebilir ve size en yakın yetkili carre bayisi ile iletişime geçerek jant sahibi olabilirsiniz.

Wolfrace Jantları Türkiye’de Satışa Sunuldu

Carre Wheels Bilgi; “Carre Wheels”, Kare Metal Form Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tescilli markasıdır. Kare Metal, Technocast Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (www.technocast.com.tr ) grup şirketidir. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 13500 m2 arazi üzerine kurulu olup; 9500 m2 kapalı alanda üretimine devam etmektedir.