Facebook’ta En Fazla Beğeniye Sahip 10 Otomobil Markası

0 711

Facebook kurulduğu günden bu yana yükselişini her geçen yıl katalayarak sürdürmeye devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre kayıtlı kullanıcı sayısı 1.6 milyarı geride bıraktı. Markalar digital reklam çalışmalarını Facebook üzerine yapmaya devam etsede yapılan araştırmalar ve uygulama verileri özellikle gençlerin Snapchat, Whatsapp, Swarm ve Instagram gibi sosyal ağlarda daha çok zaman geçirdiklerini gösteriyor.

Social Bakers tarafından her ay düzenli olarak ülke bazında yayınlanan raporlarda otomobil kategorisini inceledik ve Türkiye’de en fazla beğeniye sahip 10 otomobil markasını listedik.

Listenin başında 2015 yılında emisyon testlerini kasıtlı olarak düşüren ve bunun ortaya çıkmasıyla çok büyük bir krize sebep olan Volkswagen markası yer alıyor. Yaşanan bu krize rağmen 4 milyona yaklaşan sayfa beğenisi ile en yakın rakibine yaklaşık 2 katı fark atan Alman otomotiv markası bu başarısını gün geçtikçe sürdürmeye devam ediyor. Ufak bir hatırlatma yapalım Volkswagen Türkiye sayfasına giriş yaptığınızda 26 milyondan fazla beğeniye sahip olduğunu görebilirsiniz. Fakat bu lokasyon bazlı yönlendirme olduğu için markanın uluslararası resmi sayfasında Türkiye için yapılan özel paylaşımları görebiliyorsunuz. Asıl Türkiye’deki beğeni sayısı yaklaşık 4 milyondur.

Bulunduğu segmentte Volkswagen Passat‘a rakip olan Renault Talisman ülkemizde merakla beklenirken sosyal medyada da Renault markası beğeni sayısında Volkswagen’in en yakın rakibi konumunda bulunuyor. 2 milyon beğeni sayısına sahip sayfada dikkatimizi çeken ilk şey paylaşımların günlük yapılmadığı 3-4 gibi uzun aralarda yapıldığı oldu. Aynı zamanda fb.com/renault sayfasına baktığımızda 800 bin beğenisi varken, fb.com/renaultfrance sayfasının  700 bin beğenisi olduğunu gördük. Anladığımız kadarıyla Renault markası digital reklam çalışmalarında Facebook üzerine pek ağırlık vermiyor.

Listenin devamına baktığımızda en fazla beğeniye sahip olan marka olarak Mercedes-Benz Türkiye markasını görüyoruz. 1.7 milyon beğeniye sahip sayfayı 1.2 milyon beğeni ile Hyundai Türkiye sayfası takip ediyor. Listede birinci sırada yer alan Volkswagen markasına ek olarak Ticari Araç özel sayfasıda iyi bir içerik çalışması ile 1 milyon beğeniye ulaşmış durumda.

Listenin son sırasında Renault’un alt markası Dacia’nın Türkiye sayfasını 750 bin beğeni ile yer alıyor. Son olarak liste yer alan marka sayfaları arasında sadece Honda Türkiye sayfası henüz Facebook tarafından doğrulanmazken diğer tüm sayfalar doğrulanmış sayfa olarak karşımıza çıkıyor.

facebook-10-sayfa