Şirketler İçin Filo Kiralamak Avantajlı Mı ?

0 1.165

Şirketler var oldukları sürece büyüme sağlamak için çalışırlar. Başarılı ve kar sağlayan şirketlerin zamanla müşterileri, satışları, çalışanları ve giderleri de artış sağlamaktadır. Genellikle büyük ve orta ölçekli şirketler üst yönetim kadrosuna ve satış ekiplerine kullanmaları için şirket araçları tahsis etmektedirler. Fakat yükselen araç fiyatları, vergileri, bakım masrafı, lastik değişimi, kasko ve sigortaları, araç yönetimi ve yenileme süreçleri şirketlere ekstra yük bindirmektedir. Hem bunlar için harcanacak bütçe yükselirken hem de tüm bu süreçleri takip etmek için personele ihtiyacı duyulmaktadır. Son yıllarda ise şirket araç ihtiyaç süreçlerini en aza indirmek için yola çıkan filo kiralama şirketleri oldukça popüler hale geldi. Peki şirketler için filo kiralamak avantajlı mı ?

Şirketler İçin Filo Kiralamak Avantajlı Mı ?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi artan personel sayıları zamanla araç ihtiyacını da arttırıyor. Araç fiyatlarının ülkemizde oldukça yüksek olması masrafların en başında geliyor. Ortalama 50 bin ve 150 bin TL arasında değişen araç fiyatlarının üzerine daha birçok gider eklenmektedir. Bunları kısaca sıralama gerekirse;

  • Toplu araç satınalma giderleri
  • Kasko ve zorunlu trafik sigortası
  • Yılda 2 kez ödenen motorlu taşıtlar vergisi
  • Yazlık ve kışlık lastik alımı/değişimi
  • Periyodik bakım
  • Kaza sonrası yaptırma süreci ve ikame araç ayarlama
  • Trafik cezalarının takibi
  • Araçların yönetimi için personel ihtiyacı
  • Araçları yenileme ve ikinci el satışı

filo kiralamak avantajlı mı

Yukarıda yer verdiğimiz tüm işleri yürütmek için idari işler departmanı ekstra iş gücü sağlamaktadır. Günümüzde ise filo kiralama şirketleri tüm bu süreçleri üstlenerek şirketlere sadece aylık taksitler halinde ödeme yapma imkanlarını sunuyor. Bunun için belirli araç sayı zorunluluğunuz da bulunmuyor. İster 1 araç ister 100 araçta kiralayabilirsiniz. Kiralama şartları genellikle 12, 24 ve 36 aylık sürelerde yapılırken, yıllık kullanım süreleri de 10 bin km den başlayıp 50 bin km ye kadar kapmasaktadır. Bunların dışında araç marka, model ve motor hacmini seçerek ödeme planı bilgisine sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda aracı doğrudan şirketinize satın aldığınızda KDV indiriminden yararlanamıyorsunuz. Fakat filo kiralamasında yapılacak aylık faturalamadaki KDV tutarında indirim olarak kullanılabiliyor. Bu da şirketler açısında önem arz eden bir unsur olarak görülmektedir.

En iyi Jant Markaları Hangileri ?

Ülkemizde birçok filo kiralama şirketi toplu araç kiralamanın yanında bireysel araç kiralama hizmeti de sunmaktadır. Dilerseniz 1 araç kiralayarak şirketlerin yararlandığı bu hizmetlerden kişilerde yararlanarak aylık taksit ödemeleriyle araç sahibi olabilirler. Filo avantajları bireysel kiralamalarda banka kredilerinde gerçekleşen faiz ve yüksek geri ödeme tutarlarını sıfırlamış oluyor.