Güvenli Sürüş İçin Lastik Kontrülü Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

0 1.505

Sürüş güvenliğiniz için aracınızın lastik durumunu belirli zamanlarda kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrolleri 3 ana başlıkta toplamak gerekirse;

  • Lastik Basıncı
  • Lastık Diş derinliği
  • Genel Durum

Lastik markaları temsilcileri ve lastikler konusunda uzmanlar bu durumları her ay yada her yakıt alımınızda konrol etmenizi öneriyor. Bu kontrolleri yaptığınız sürece aracınızla yere tek temasınız olan lastiklerle sürüş güvenliğinizi sağlamış olursunuz.  Bu başlıkları detaylıca açıklamak gerekirse;

Lastik Basıncı Kontrolü

Lastik basıncınızı kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. Lastik havasını kontrol etmek için benzinliklerdeki lastik hava basınç makinelerini ullanabiilir yada uygun fiyatlı bir lastik basınç ölçer alabilirsiniz. Lastiklerinizin önerilen hava basıncı, araç kullanım klavuzunda, yakıt deposu kapağının içinde veya sürücü kapısı direğinde bulabilirsiniz. Fazla hava patlama riskini arttırırken, aracınızın çukurlarda ve tümseklerde sekmesine ve yol tutuşun azalamasına neden olur. Az hava basıncı ise fazla yakıt tüketimine sürüşü olumsuz etkiler. Lastikler soğukken lastik basıncınızı kontrol etmek en iyisidir. Lastik basıncınızı kontrol etmek en fazla beş dakikanızı alır. Çoğu benzin istasyonunda, lastik basıncını kontrol edebileceğiniz ve doldurabileceğiniz bir basınç istasyonu bulunur. “Hava” işaretli bölgeye gidin ve oraya park edin. İstediğiniz lastik basıncını makineye girin ve seçmek için + veya – düğmesine basın. Supap kapaklarınızı çıkarın ve istediğiniz değere gelene kadar lastiklerinize hava verin.İş bitince bip sesi çıkaracaktır. Sonrasında tüm valf kapaklarınızı sıkıca taktığınızdan emin olun.

Lastik Diş Derinliği Kontrolü

Lastiklerinizin minimum derinliği 1,6 mm’dir ve bunu bir madeni para kullanarak kolayca test edebilirsiniz 50 kuruş madeni parayı lastiğin sırtına yerleştirin, Türkiye Cumhuriyeti yazısını  görebiliyorsanız lastik yasal minimum aşınma derinliğine yaklaşıyor ve değiştirmeyi düşünmelisiniz demektir. Sarı halka olan kısmı yaklaşık 3.5 mm’dir.  Lastik derinliğiniz 1.6 altında ise aracınız muayeneden de geçemez. Ağır kusurlu olarak muayeneden kalır.

Genel Durum Kontrolü

Lastikleri, kabarıklıklar ve çatlaklar gibi dış hasar açısından kontrol etmelisiniz. Ayrıca tavsiye edilen lastik kullanım  süresi 5 yıldır. 5 yıl sonra lastik hiç kullanılmasada özelliğini yitirmeye başlar, frenleme ve sürüş kabileyeti azalır.

Bu konu dışında lastik almayı düşünüyorsanız eğer otomobilrehberim.com’un lastik rehberi kategorisini incelemenizi tavsiye ederim. ‘’En İyi Lastik Hangisi?’’ ‘’En İyi Kış Lastiği Hangisi?’’ gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.