“İngilizce Pratikler Yapmak” konusarakogren.com

0 1.066

Eğitim ve öğretimin en önemli basamaklarından biri değerlendirmedir. Değerlendirme yapabilmek için öğrencileri bir sınavdan geçirmeniz gerekir. İngilizce eğitiminde de sık sık başvurulan bu yolun vazgeçilmez bir parçasıdır İngilizce quizler.  Quiz yapmak için çok ileri düzey bir öğrenme süreci geçirmeniz şart değildir. Zaten quiz küçük sınavdır desek yanlış olmaz. Her öğrendiğiniz konunun ardından yapılan İngilizce quizler bilgilerinizi pekiştirecek, daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Artık imkânlar öyle genişledi ki eğiticilerin saatlerce kitap karıştırmasına gerek yok. Hemen hemen her yerden ulaşabileceğiniz dijital kaynaklar sayesinde gerek online gerekse standart yollardan hem de tüm seviyelerde İngilizce quizler edinebilirsiniz. Fakat burada şuna dikkat etmek gerekir ki sanal alemde bulduğunuz her quiz size istenilen verimi sağlamayacaktır. Peki, iyi bir quiz nasıl hazırlanmış olmalıdır? İşte cevabı; her şeyden önce bilgilerinizi en üst düzeyde yoklamalıdır. Soru çeşitliliğine dikkat etmek gerekir. Ne kadar çok soru bulunursa testin ölçme becerisi o derece iyi olacaktır. Soru kalıpları da yine önemlidir. Boşluk doldurma soruları, doğru-yanlış soruları, çoktan seçmeli sorular mutlaka olmalıdır. Bunların yanında özellikle yabancı dil testlerinde en çok aranan özellik görsel öğelerdir. Görsellik olmadan sağlıklı bir dil öğretimi olmaz desek yanılmayız sanırım. Görsel unsurlar ve eşleştirme bölümleri öğrenmeyi kalıcı hale getirir. Yine ingilizce quizlerde aranan bir diğer şart da ifade yeteneğini ölçebilmesidir. Size bir topic (başlık) verilir ve bu konudaki fikirlerinizi İngilizce olarak yazmanız istenir. Bir başka önemli mesele de listening yani dinleme becerisidir. Size bir parça dinletilip içerisinden hazırlanmış çeşitli sorular yöneltilir. Bu özelliklerin hepsi bir quizde bir arada olabileceği gibi her biri ayrı ayrı da bulunabilir. İyi bir quiz hazırlarken veya kendinize uygularken bunlara dikkat ettiğiniz sürece başarılı olursunuz.

İngilizce öğretiminde günlük konuşma ifadeleri kadar gramer konuları da önemlidir. Tıpkı Türkçe ‘de olduğu gibi İngilizcede de zarflar, zamirler, edatlar bulunur. Bizim dilimizde belgesiz zamir diye adlandırdığımız konu İngilizcede definite indefinite pronouns olarak bilinir. Definite pronouns ikiye ayrılır. 1- Personal Pronouns (Şahıs zamirleri): Bir kişi veya kişilerin yerine geçen kelimelerdir.

I – You – He/She /It – We –You- They- Ben- Sen –O – Biz –Siz- Onlar. Örneklendirecek olursak; Ilike swimming in the winter. (Ben kışın yüzmeyi severim.), You won’t be able to see the film if you go tomorrow. (Eğer yarın gidersen filmi göremeyeceksin.), She forgot her wallet at the bus stop. (o cüzdanını otobüs durağında unuttu.), They are eating delicious beans every summer. (Onlar her yaz lezzetli fasulyeler yiyorlar.), We love each other. (Biz birbirimizi seviyoruz.) 2- Demonstrative pronouns (İşaret zamirleri): Bir yeri veya nesneyi işaret eden kelimelerdir. This – that –these- those- bu – bunlar – o – onlar. Örnek: There 10 peach trees outside the garden gate.Those are my favorite trees at our garden. (Bahçe kapısının dışında 10 şeftali ağacı var. Onlar bahçemizdeki en sevdiğim ağaçlardır.) Indefinite Pronouns ise belgisiz zamir olarak bilinir. Bunlar somebody, something, someone, somewhere / anybody, anyone, anything, anywhere/ Nobody, noone, nothing, nowhere. Örnekler: Somebody called my name. (Birisi ismimi söyledi.), Anything in this shop is expensive. (Bu dükkandaki herşey pahalıdır.), Will you go anywhere? (Bir yere gidecek misin?)
İngilizcenin özellikle karikatürlerle aklımızda yer eden konularından biri de hastalıklardır. – http://www.konusarakogren.com/blog/ingilizce-hastaliklar/ bağlantısına tıkladığınızda daha çok içeriğe ulaşacaksınız. Burnu akan bir flu (grip) hastası, boğazı ağrıyan bir sore-throat hastası. Yada baş ağrısı (headache) çeken, karın ağrısı (stomach ache) çeken çocuk resimleri öğrenmenizi kolaylaştıracak.