Jant Seçimi Yaparken Karşılaşılan Hatalar

1 918

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok araç motor gücü ve ağırlığına göre farklı jant çapı, bijon sayısı, bijon aralığı, kalınlığı ve ağırlık gibi değerlerde değişik üretimler yapılmaktadır. Bu sebebden dolayı jant üreticileri yüksek maliyet getirdiği için birçok jant modelini tüm araçlara uyumlu üretemez.

Daha önceki yazılarımızda jant alırken nelere dikkat edileceğini ve online jant deneme konularında bilgiler vererek araç sahiplerinin doğru jant seçimi yapmaları konusunda ipuçları hazırlamıştık. Bu yazımızda ise jant satışlarımızda karşılaştığımız yanlışları konusuna değineceğiz.

Ülkemide birçok araç sahibi jant seçimi yaparken sadece jant çapına göre seçim yapmakta. Sahip olduğu aracın bijon sayısı, bijon aralığı ve kalınlığı gibi değerlerini bilmediği için yanlış jant siparişi verebiliyor. Özelliklede üzerinde plastik kapaklı saç jantların bazılarında bijonlar gözükmediğinden araç sahipleri yanlış jant seçimi yapabilmektedir.

Doğru jant seçimi için araba üreticilerinin hazırlamış oldukları el kitapçıklarına göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra araca tavsiye edilen jant ölçüleri kapı içinde veya yakıt deposu kapağının içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde birçok modifiye tutkunları araçlarına normalinden daha büyük ölçüde jant takmayı tercih ediyor. Yetkili araç servisleri tavsiye edilen jant ölçülerinin dışından en fazla 2 inç daha büyük jant takılmasını taviye bulunmaktadırlar. Orjinalinden daha büyük ölçüde jant takmak isteyen araç sahipleri yine jant kalınlıklarına ve diğer ölçülerine dikkat etmeli. Araç ile uyumlu olmayan bir jant takıldığında aracın dışa veya içe doğru jant çıkma yapmasına ve lastiğin sürtmesine sebebiyet verebilir.

Bu konu ile ilgili olarak Uzman Tv‘de hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Video Yer Alan Jant Molleri