Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor

1 707

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte araç sahiplerinin merak ettiği soru yine akıllara geliyor. Her kış döneminde olduğu gibi bu dönemde kış lastiği uygulamasına geçiş yapılacak.

2014 Aralık ayında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından genelge ile zorunlu hale gelen kış lastiği uygulaması her yıl 1 Aralık tarihinden itibaren başlayarak 1 Nisan tarihine kadar geçerli olmaktadır.

Kış lastiği uygulaması zorunlu mu ?

Kış döneminde araç sahipleri en çok bu sorunun cevabını arıyor. 2014 yılında zorunlu hale gelen uygulama şuan için hususi araçları kapsamıyor. Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Aynı zamanda denetimlerde bu araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır. Lastik diş kalınlığı ise en az 4 mm olmalıdır.

Kış lastiği takmama cezası ne kadar ?

Genelgede belirtilen araçlara yapılacak denetimlerde uygun lastik bulundurmayan araç sahiplerine  519 TL para cezası verileceği belirtildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2014 yılında yayınladığı genelgenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.