Mazot Kokusu Nasıl Çıkarılır ?

1 19.606

Bazı araçlar için ender rastlanan, bazı araçlar için ise sık rastlanan durumlardan birisi de araç içerisine mazot dökülmesidir. Trafiğe çıkamayan ve belirli kapalı alanlarda çalışmak zorunda kalan, dizel yakıt (mazot) ile çalışan forklit gibi iş makineleri için yakıt taşımak bir hayli zor olur. Bagaj yada koltuk bölümüne dökülen mazot çabuk müdahele edilmediği takdirde çok ağır bir şekilde kokmaya başlar ve kokunun kendiliğinden yok olması neredeyse yılları alır. Peki dökülen bu mazot kokusu nasıl çıkarılır ?

Mazot Kokusu Nasıl Çıkarılır

Öncelikle forklift gibi iş makinalarına sıkça mazot taşıyorsanız aracınızın bagaj bölümüne uyumlu tamamı sert plastikten yapılmış 3d bagaj havuzu yerleştirerek dökülecek mazotun döşemeniz veya koltuklarınız ile temasını engelleyebilirsiniz. Yine bagaj kısmında 3d havuz olmadan mazot döküldüğünde ve döşemeye geçtiği zaman temizlik işi bir hayli zor hale geliyor. Bazı profesyonel araç temizleme firmaları bu kokuları ellerindeki güçlü temizleyiciler ile çıkarabiliyor fakat mazot koltuk kısmına döküldüğünde iş zorlaşıyor. Şirket içinde yaşadığımız bu sorunu ve bulduğumuz çözümü sizlere ipucu olarak paylaşmak istedik.

3d-bagaj-havuzu

Öncelikle bagaj kısmına dökülürse döşemeyi araçtan sökerek dışarıya alınız ve bol su ile ıslatınız. Piyasada bulunan güçlü çok amaçlı yüzey temizleyicisi ve sıvı arap sabunu karıştırarak ıslatmış olduğunuz döşemenin üzerine dökerek halı fırçası ile bir fırçalayınız. Durulama işlemini oto yıkamacı veya benziklikler de bulunan tazyikli su makinesi ile döşemeye yakın bir şekilde yapınız. Bu makineler suyu güçlü bir şekilde sıktığı için mazot döşeme yüzeyinde tutunamıyor ve dışarı çıkıyor.

Replica Jant Kullanmanın Zararları

Son olarak döşemeyi kalan suyun süzüleceği ve güneş göreceği bir yere asarak 1 gün kadar bekleterek kurumasını ve havalanmasını sağlayınız. Kuruma işleminin ardından mazot kokusu yaklaşık %90 azalma sağladığını gördük. Alternatif olarak aracınızın servisinde döşemenin yedeği bulunuyorsa değiştirerek kokudan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.