Replica Jant Kullanmanın Zararları

0 2.348

Otomobil dünyasında adına sıkça rastladığımız ve piyasada satışlarının oldukça fazla olduğunu gördüğümüz replica jant (taklit jant) kullanımı hakkında bazı bilgilere yer vermek istiyoruz.

Günümüzde oldukça popüler hale gelmiş ve özellikle lüks otomobillere öze jant üretimi yapan bazı markaların ürünleri piyasada oldukça pahalıya satılmaktadır. Pahalı olmasının altında birçok etken yatmaktadır. Üründe kullandıkları alüminyumun kalitesi, tasarımı, araştırma-geliştirme süreçleri, marka bilinirliği, kullandıkları boya, üretim teknikleri, teknolojileri ve kalite testleri gibi birçok etken ürünün fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Replica Jant Kullanmanın Zararları Nedir ?

Birçok otomobil tutkunu ise hayalinde bu jantlara sahip olmak istiyor. Bazıları fiyatlarına rağmen kalite önem verip jantlara sahip olurken, bazıları replica yani taklitlerine yöneliyor. Ülkemizde satışına sıkça rastladığımız replica jantlar genellikle Çin’de üretilmektedir ve hangi kalitede, hangi teknoloji ve standartlarda üretildiği hakkında bilgisi yer alamamaktadır. Üstelik bu jantların garantisi de bulunamamaktadır.

Bu ürünleri ilk bakıldığında gerçeğinden ayırt etmek biraz zor olur. Çünkü bir jantın kalitesine etki eden en önemli unsurlardan birisi hammaddesi olan alüminyumun kalitesidir. Çünkü jantlar, lastiklerde olduğu gibi aracın yükünü taşıyan parçalardan birisidir. Alüminyumun sertliği ve sağlamlığı hızlı girilen derin çukur ve setlerde önem taşımaktadır. Bir çok replica jant zorlu kalite testlerinde başarısız oluyor. Aşağıda izleyeceğiniz video replica jantların kullanımı esnasında yaşanan kazalar sonucu ne hale geldiklerini görebilirsiniz.

replica jant

İlginizi Çekebilir;

Neden Alüminyum Alaşımlı Jant Tercih Edilmeli ?

Jant seçimi yaparken kalite standartlarında üretildiğini gösteren ve en az 2 yıl garantisinin olmasına dikkat edilmelidir.

Carre Jant olarak ürettiğimiz tüm jantlar ISO 9001 kalite belgesine sahiptir ve aşağıdaki testler uygulanmaktadır. Aynı zamanda satışını gerçekleştirdiğimiz tüm jantlarımız 3 yıl garantiye sahiptirler.

Kalite Süreçlerimiz ve Testler

Girdi Aşaması Üretimle ilgili bütün hammadde girdileri ilgili şartnamelere göre düzenlenen “Giriş Kalite Kontrolü”
Döküm Aşaması ·         Göz Kontrolü

·         X-Ray Kontrolü

·         Spektral Analiz Kontrolü

Üretim Aşaması ·         Ölçü Kontrol

·         Tubeless Sızdırmazlık Kontrolü

·         Balans, Salgı Kontrolü

·         Göz Kontrolü

Boya Aşaması ·         Boya Kalınlığı Kontrolü

·         Boya Yapışma ve Pişme Kontrolü

·         Korozyana Mukavemet Kontrolü

·         Göz Kontrolü

Paketleme Aşaması ·         İşaretleme Kontrolü

·         Göz Kontrolü

Yeni Ürün Onayında TSE ve TÜV gereği ·         Darbe Testi

·         Viraj Yorma Testi

·         Radyal Yorma Testi

·         Flanş Çarpılma Testi

·         Araca Uygulama Testi

Carre Jant Modelleri