Skoda Octavia RS 230 Teknik Özellikleri

0 776

Skoda’nın kompakt sınıftaki güçlü temsilcililerinden Octavia, 3. jenerasyonu ile ülkemiz yollarına varlığını ekonomik motor seçenekleri ve buna ek olarak performans serisi olan RS kasasıyla sürdürüyor. Türkiye’de satışta olan yeni skoda octavia rs modelinden sadece birkaç adet yollara çıktı. Çekler bu aracın daha güçlü versiyonunu da ürettiler. Güç ve performans bakımından daha iyi olan yeni skoda octavia rs 230 modelini yakından tanımaya ne dersiniz?

Volkswagen grup bünyesinde üretilen skoda octavia, 2005 yılında yeni kasasına kavuştuğu zaman bu sefer gözler ikinci nesil skoda octavia rs’e çevrildi. MK2 için kolları sıvayan skoda, aynı yıl 2.0 tfsi motora sahip 200 ps güç üreten yeni versiyonu üretti. 3 yıl sonrada farklı motor koduna sahip yine aynı güçleri üreten makyajlı mk2 octavia rs versiyonunu yollara çıkardı. Hatta benzinli motorla yetinmeyen firma birde 2.0 TDi RS versiyonunu da kullanıcısına sunmuştu. Takvimler 2013 yılını gösterdiğinde son nesil octavia yollara çıktı. Aynı yıl 2.0 lt TSi motorlu 220 ps güce sahip yeni octavia rs‘te üretildi. Geçen sene ki güncelleme sonrasında ise yeni skoda octavia rs 230 yollara çıktı.

yeni-skoda-octavia-rs-230-2

Tasarım anlamında octavia rs’ten öne çıkan farkları olmasa da teknik özellikleri söz konusu olduğu zaman asıl fark burada ortaya çıkıyor. 2.0 litrelik yeni nesil tsi motoru ile 230 ps 350 nm tork güç üreten bu hızlı liftback, +10 ps daha güçlü hale getirilmiş. 6 ileri manuel şanzımanlı versiyonu 1445 kg daha ağır olan bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması 6.7 saniye sürüyor. Bu arada +25 kg daha ağır olan manuel RS230’un bu farkı standart olarak sunulan 19 inç janttan kaynaklanıyor. Standart Octavia RS versiyonunda 18 inç jantlar yer alıyor. Bunun dışında yakıt tüketiminde fark yok ama maksimum hız konusunda 250 km/s değeri ile RS230 +2 birim daha hızlı olmayı başardı. Ülkemizde satılan 6 ileri DSG modelini ele alacak olursak; bu araçla kıyaslamasında yukarıda belirttiğim farklar benzerlik gösteriyor.  0-100 aralığını 6.8 saniyede tamamlayıp 249 km/s hıza ulaşan yeni skoda octavia rs230, Türkiye’de satışa sunulan modeline göre 1 saniye daha kısa sürede hızlanıyor ve +4 km/s daha yüksek sürate ulaşıyor. 25 kg daha ağır olan otomobilin yakıt tüketim verileri de değişmemiş. Otomobili boyutu ile de inceleyelim. 4685 mm ile standart octavia’dan daha uzun olaan RS 230, genişlik bakımından standartların ötesine taşmamış ama sportif ruhu gereği 1449 mm yükseklik değeri ile yere daha yakın hale getirilmiş. Ayrıca octavia rs 230’un dingil mesafesi de standart Octavia modellerine göre 6 mm daha kısa olduğunu ayrıca belirtelim.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra skoda octavia rs 230; 19 inçlik sportif jantları, vRS özel body kiti ve kırmızı fren kaliperleri ile sizi kendisine çekiyor. Volkswagen firmasının üretmiş olduğu son nesil tsi motorla 230 ps güç üretip, sahip olduğu sürüş dinamikleri ile hız tutkusunu üst düzeylere çıkarıyor. Elektronik diferansiyel kilidi sayesinde ön tekerlerdeki güç akış dengesini sürüşün aktığı yöne göre dağılımı yapan bu otomobil, sürüşe duyarlı elektrikli direksiyonu sayesinde kullanıcı deneyimini maksimum seviye de tutmak için elinden geleni yapıyor. Yeni skoda octavia rs 230 sadece hız tutkusunu yaşatmak için değil bu amacı liftback yapısının çok amaçlı kullanılmasına da fırsat sunuyor. Geniş diz mesafesi, 590 litrelik bagaj kapasitesi ve gizli hazneleri ile bu amacı başarıyla gerçekleştiriyor. Genel olarak yeni octavia rs 230 aktaracağımız bilgiler bu kadar. Fotoğraf galerisine göz atmayı ihmal etmeyiniz.