2016 Yeni Tesla Model S 60D’yi Tanıyalım

0 1.094

Elektrikli otomobil dünyasının en popüler üyelerinde tesla model s, keseye en uygun modeli 60D’yi yeniledi. Facelift sonrası yeni üyelerinin değişimini teker teker gerçekleştiren üretici, serinin en düşük modelini de güncelledi. Yeni model s 60d’ti buyurun yakından tanıyalım.

Yeni tesla model s 60d için 9 farklı renk seçeneği sunan Amerikalı üretici, ikisi 19 inç ikisi de 21 inç olmak üzere 4 farklı jant seçeneği sunuyor. Gerçi bu jantların 21 inç olan modelinde aynı model ama iki farklı renk seçeneği sunuluyor. Bunların yanı sıra Tesla model s panoramik cam tavan ile alınabiliyor. Bu opsiyon beyaz renk model s üzerinde çok iyi duruyor ve aracın daha iyi görünmesini sağlıyor.

2016-tesla-model-s-60d-4

Aracın yaşam alanına geçtiğimizde tavan için alcantara kumaştan iki farklı döşeme seçeneği, koltuklar, kapı yanları ve diğer kaplanacak alanları için 4 farklı deri döşeme seçeneği sunuluyor. Ayrıca kaplama alanlar için 4 farklı ahşap, bir adet ise karbon fiber seçenek sunuluyor. Yeni tesla model s 60d, ailenin daha güçlü versiyonlarının sahip olduğu özellikleri bünyesinde barındırıyor. Full led farlar ile gelen araç, ön ve arka park sensörlerine sahip ve kör nokta uyarı sistemiyle de insanın gözünden kaçan noktaları anında bildiriyor. Anahtarsız giriş yapabildiğiniz bu araçta sunulan opsiyonlar ile daha eğlenceli hale geliyor. Tesla’nın her modeli içerden dev tablet ekrandan kontrol ediliyor. Bu ekran üzerinden opsiyon olarak alınan otomatik pilot özelliği kontrol edilebiliyor. Yolculukları sizin kontrolünüzden alıp belirlenen rotaya kendisi götüren bu eşsiz teknolojik özellik ile elektrikli otomobilin sessiz iç mekanı, sürücü için oturmanın dışında yorulacak alan bırakmıyor.

Tabi konforunuzu zirveye çıkaracak tek opsiyon bu değil. Subzero adlı hava durumuna adapte olarak çalışan paket ile sürüşler çok daha kolay hale geliyor. Mesela hava soğuk ve yağmur yağıyor. Isıtmalı direksiyon simidi ve koltuklar aktif olup sizi ısıtırken, silecekler yolu görmeniz için otomatik olarak çalışıyor. Sıcak havalarda ise klima otomatik olarak devreye girip sizi ve yolcuları serinletiyor.

Yeni tesla model s 60d içinde daha eğlenceli yolculuk yapmak içinde markanın opsiyon paketi var. Yüksek ses kalitesine sahip ses sistemi ile bunu mümkün kılıyor. En hassas şekilde yerleştirilen tam 12 hoparlörlü ses sistemi ile müzik keyfini maksimize edip en sevilen parçaları dinlemenizi sağlıyor.

2016-tesla-model-s-60d-12

2016 tesla model s 60d için çok önemli bir opsiyon daha sunuluyor. Akıllı havalı süspansiyon olan bu özellik, F segmenti araçlarda çokça görülen premium opsiyon olarak biliniyor. Bu donanım sayesinde aracın yükseklik ve alçaklığı tamamen sizin elinizde oluyor. Süspansiyonlara yerleştirilen ve araç içinden kontrol edilen havalı körükler sayesinde tesla model s’in yerle olan mesafesini kontrol altına alabiliyorsunuz. Üsteniz Tesla, araç için yaptığınız yükseklik ayarlarını hafızaya alıp, daha sonraki kullanımlarda otomatik olarak uygulayabiliyor

Son olarak 2016 tesla model s 60d teknik özelliklerine değinelim.  Bu araç iki farklı alanda konumlandırılan 60 kw elektrikli motora sahip. Öndeki elektrikli ünite ile 259 beygir, arkadaki ünite ile de 328 beygir güç üreten aracın maksimum torku  ise 524 nm. 2016 tesla model s 60d, 2 ton üzerindeki ağırlığına rağmen 0-96 km/s hızlanmasını 5.2 saniyede tamamlayan bu elektrikli lüks otomobil, 209 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Sahip olduğu elektrikli motoru ile tek şarjda 350 kilometre yol katledebilen model s 60d, 8 yıl pil garantisi ve 4 yıl için 80.000 kilometre garanti sunuyor.