Türkiye Yollarında Efsane Olmuş 10 Araba

2 2.347

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2015 Motorlu Kara Taşıtları geçtiğimiz günlerde açıkladı. Buna göre trafikte kayıtlı araç sayısı 19 milyon 641 bin 814 adet. Toplam araç sayısının 52,8’ini otomobiller oluşturuyor.

Üzerinden yıllar da geçse milyonlarca aracın arasında bazı modeller hiç eksik olmaz. Gittiğimiz her yerde bu arabaları mutlaka görürüz. Bazıları yılların vermiş olduğu kullanımdan dolayı yıpranmış hale gelse de bazıları hala ilk günkü orijinalliğini korumaya çalışıyor. Bunlara en iyi örnek olarak geçtiğimiz aylarda blogumuzda yer verdiğimiz 1990 Model Ama Sıfır Km Tofaş Kartal yazımıza göz atabilirsiniz.

İşte liste haline getirdiğimiz ve Türkiye yollarında efsane olmuş 10 araba

Fiat Tipo

İtalyan otomobil üreticisi Fiat tarafından 1988 ve 1995 yıllarında üretilen Tipo modelini hala Türkiye yollarında sıklıkla görebiliyoruz. Bir önceki modeli Uno’nun devam niteliğidir. Uygun fiyatı ile düşük bütçeli ailelerin vazgeçilmez araçları arasında yer alır.

fiat-tipo

Fiat Tempra

Fiat Tipo’nun devam niteliği ve sedan tipi olan Tempra, Tofaş tarafında 1992 ve 1999 yıllarında ülkemizde üretildi. Tempra aynı zamanda Türkiye’de üretilen en güçlü binek otomobil ünvanına da sahiptir. Günümüzde hala yollarda gördüğümüz araç ikinci el otomobil satış sitelerinde binlerce ilanı satışı devam etmektedir. Modifiye dünyasında az da olsa yer edindiğini görüyoruz ama yollarda efsane haline gelmiştir.

fiat-tempra

Ford Focus

İlk olarak 1998 yılında yollara çıkan Focus modeli 2005 yılında ikinci nesil, 2011 yılında ise üçüncü nesil olarak üretimine devam edildi. Günümüzde hala ilk nesil Focus’ları yollarda görmek mümkün. Modifiye dünyasında popüler olan araç profesyonel anlamda da modifiye edildiği görülmekte.

ford-focus

Honda Civic

İlk üretimi 1973 yılına dayanan Civic modeli yedinci nesil olarak 2001 yılında sedan ve hatchback versiyonlarıyla ülkemizde sıkça görülmeye başladı. Gençler arasında daha çok modifiyeli olarak kullanılan araçlara hala yollarda rastlamanız mümkün.

Honda-Civic

Hyundai Accent

1994 yılında üretimine başlanan Accent modeli günümüzde hala 4. nesil olarak üretimine devam etmektedir. 2000 yılına kadar üretilen modeli kullanıcılar arasında daha çok yumurta kasa olarak biliniyor. Sonraki nesillerinde Milenyum, Admire ve Era olarak isimlendirilmiştir. Genellikle aile arabası olarak tercih ediliyor.

hyundai-accent

Mercedes Benz 200 E

Fazla söze gerek yok 🙂 Avrupa’nın otomobil devi Almanya’da Mercedes-Benz tarafından 1993 yılında orta seviyeli bir lüks araba olarak üretine 200 E serisinin modifiye ile işi hiç olmadı. Üst sınıf çizgisini bozmadan günümüze kadar gelen Mercedes’i eskiden yeni her yıla ait araçlarını yollarımızda görmek mümkün.

mercedes-benz-e200

Peugeot 206

Fransız yapımı olan Peugeot 206 1998 yılından bu yana hala yollarda gördüğümüz ve modifiye uygulandığında harika görünümlere kavuşan araç günümüzde gençler arasında sıkça tercih ediliyor. İkinci el otomobil satış sitelerinde ise binlerce satıcısı ve alıcısı olduğunu görmekteyiz.

Peugeot-206

Toyota Corolla

Japon otomobil üreticisi Toyota tarafından 1966 yılından bu yana günümüze dek üretimine devam eden Corolla bugün 11. nesil olarak yollarda yer almaktadır. Resimde gördüğünüz 7. nesil ve sonraki nesilleri fazlasıyla yollarımızda görmekteyiz.

toyota-corolla

>Tofaş Şahin<

Tofaş tarafından İtalyan otomobil üreticisi Fiat’tan 1988 yılında satın alınan şaşi ile üretimine başlanan ve kuş serisi Şahin, Doğan ve Kartal olarak adlandırılan seri 2002 yılına dek üretilerek Türkiye yollarında efsane haline gelmiştir. Bu otomobile modifiye için üretildi desek yalan olmaz 🙂 Yollarda gördüğünüz her 10 Şahin’den en az 8’i modifiyelidir. Aracın fiyatı ve parçası ucuz olduğu için gençler tarafından en çok tercih edilen otomobil olarak efsane olmuş 10 araba listemizde en değerli yeri alıyor.

Adına şarkılar yazılan, kendine has sürüş tekniği ve internet aleminde büyük yer edinen tofaş kızları gibi birçok alanda efsane haline gelmiştir.

tofas-sahin

Tofaş Doğan

Tofaş’ın kuş serisinden yola çıkarak adlandırdığı Doğan modeli günümüzde düşük bütçeli aile otomobili olarak yollarda görmemiz mümkündür. Efsane modeli Şahin’in üst donanımlı kardeşi denilebilir. Akılda en kalıcı modeli Doğan SLX’tir.

tofas-dogan

İlginizi Çekebilir; 2015 Jant Modelleri