TÜVTÜRK Araç Muayene Randevu Alma Nasıl Yapılır ?

0 2.268

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sayılara göre 2017 Temmuz itibariyle trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıt sayısı 21 milyonu geride bırakırken, 11 milyondan fazlasını otomobiller oluşturuyor. Bu otomobilleri yıllar boyunca teknik anlamda sorunsuz kullanmak için ise muayene ettirmek gereklidir. Trafiğe çıktıktan ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir tüm otomobiller mutlaka muayene edilmelidir. Ülkemizde kalite standartlarında muayene yapma yetkisine sahip ve yetkili tek kuruluş TÜVTÜRK‘tür. Otomobilleri yüksek standartlarda teknik yeterliliklerini kontrol ederek hem trafik ve yolcu güvenlliğine önemli katkı sağlamaktadır. Ülkemizde çok sayıda araç olduğu için ve karışıklık yaşanmaması adına tüm muayeneler randevu sistemiyle yapılmaktadır. Peki TÜVTÜRK araç muayene randevu alma işlemi nasıl yapılır ve ne kadar ücret ödenir ?

TÜVTÜRK Nedir ?

TÜVTÜRK, araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluştur. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunludur. Ayrıca trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerini muayene ederek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığını tespit eder.

Araç Muayenesi Hangi Yönetmelik ve Uygulamalara Göre Yapılır ?

  • Araç Muayene İstasyonları Yönetmeliği (T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı)
  • 2918 Sayılı Trafik Kanunu (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  • Karayolları Trafik Yönetmeliği (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  • Tip Onay Yönetmelikleri (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı)
  • AİTM Hakkında Yönetmelik (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı)

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevu Alma Nasıl Yapılır ?

Türkiye genelinde 200 fazla muayene istasyonuna sahip olan TÜVTÜRK’ten randevuyu online olarak internet üzerinden alabiliyorsunuz. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Al

TÜVTÜRK araç muayene randevu alma

Giriş yaptığınız randevu sayfasında sizden istenilen plaka, ruhsat ve seri no ile muayene yaptırmak istediğiniz şehiri seçtikten sonra bir sonraki sayfaya devam ederek ne tür hizmet almak istediğinizi seçiniz. Burada genel muayene ve muayene tekrarı ile tespit muayene işlemlerinden birini seçerek sonraki sayfaya geçiş yapınız. Burada aracınızın borç durumunu görüntüleyebilirsiniz. Muayene öncesinde aracınızın vergi borcu, ödenmemiş trafik para cezası veya OGS/HGS kaçak geçiş gibi cezaları bulunmaması gerekiyor. Aksi takdirde borcu olan aracın muayene işlemleri yapılmamaktadır.

Borç sorgu sayfasından sonraki sayfada muayene yatırmak istediğiniz günü seçtikten sonra öncesinde seçmiş olduğunuz şehirlerde yer alan istasyonları ve doluluk oranlarını görebilirsiniz. Size uygun olan saati seçtikten sonra iletişim bilgilerinizi girerek araç muayene randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

TÜVTÜRK araç muayene randevu alma

Ayrıntılı olarak TÜVTÜRK tarafından hazırlanan videoyu izleyerek sorunsuz bir randevu alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Muayene Öncesinde Yapılması Gerekenler

Araç muayene randevunuzu aldıktan sonra ise yapmanız gereken bazı işlemler devam etmektedir. Bunların en başında aracınızın egzoz gazı emisyon ölçümünüzün olması gerekir. Eğer bu ölçüm elinizde olmazsa aracınız muayene esnasında ‘Ağır Kusurlu’ olarak değerlendirilir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü randevu almaksızın tüm sabit veya gezisi istasyonlarda yaptırabilirsiniz.

Muayene öncesinde yanınıza mutlaka kimlik, ruhsat, trafik sigortası ve vekalet durum kontrolü belgelerinizde yanınızda olmalı. Bunların yanında aracınızda zorunlu olarak bulundurmanız gereken ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı, stepne ve aracınızın cinsine göre diğer ekipmanlarda eksiksiz olarak yer almalı.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Aynı zamanda muayene öncesinde kendinizinde yapabileceği bazı basit kontroller vardır. Bunlar hakkında detaylı bilgi almak içinde hazırlanan kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Muayeneye Gelindiğinde Yapılması Gerekenler

Aracınızı tüm yukarıda bahsettiğimiz kontrollerden geçirdikten sonra randevu günü ve saatinden önce istasyona gelerek aracınızı trafiği aksatmayacak şekilde size gösterilen alana park ediniz. Sonrasında müşteri kabul alanına giderek sıra numarası bastırılan cihaza plakanızı girerek biletinizi bastırın.

Sıra size geldiğinde önceden hazırladığınız evrakları görevliye teslim ettikten sonra randevu ücreti ödeme işlemini gerçekleştiriniz. Aracınızında bulundurmanız gereken ekipmanları görevlinin görebileceği şekilde bagajınıza hazırlayarak aracınızı giriş kanalında sizi görevliye teslim edin. Muayene esnasında alana giremezsiniz ve çıkış kanalında beklemeniz gerekir. Ardından muayene işlemi bittikten sonra raporunuzu ve diğer evraklarınızı almayı unutmayınız.

Araç Muayenesinde Nelere Bakılıyor ?

Araç muayenesi esnasında onlarca detaylı kontrolden geçiriliyor. Detaylı olarak hazırlanan aşağıdaki video ile bu bilgilere sahip olabilirsiniz.

2017 Carre Jant Modelleri

Araç Muayenesi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Muayene sonrasında aracınız kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu yada emniyetsiz olarak değerlendirilmektedir.

Kusursuz ve hafif kusurlu olarak değerlendirilen araçlar muayeneden geçmiş olarak kabul edilir ve bir sonraki muayene tarihine kadar aracınızı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu raporu mutlaka aracınızda bulundurmanız gerekir.

Ağır kusurlu yada emniyetsiz olarak değerlendirilen araçlar ise belirlenen şartları en geç 1 ay içerisinde yerine getirerek aynı istasyonda yada aynı ildeki başka bir sabit istasyona giderek ücretsiz olarak tekrar muayene ettirmeli. Eğer bir önceki kusurları düzeltmeyip tekrar ağır kusurlu yada emniyetsiz raporu aldığınızda bir önceki randevu ücretiniz geçersiz sayılarak tekrar randevu alarak yeni ücret ödemeniz gerekecek. Tekrar randevuya gelmeden önce eski raporunuzu yanınızda getirmeyi unutmayın.

Bilinmesi Gerekenler

  • Büyükşehir gibi kalabalık şehirlerde bulunan istasyonlardaki yoğunluk nedeniyle muayene işlemine en az 2 saat süre ayırmanız gerekir. Zaman planlamanızı buna göre yapmanız sizin açınızdan faydalı olur.
  • Araç muayene ücreti ranvdevu öncesinde size bildirilmektedir. Bu ücret muayene öncesinde istasyonda nakit olarak tahsis edilmektedir. Muayeneye gitmeden önce ödeyeceğiniz tutarı hazırda bulundurmalısınız.

Carre Jant Seçimi 4 Adımda Nasıl Yapılır